Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/gadowski/domains/gadowski.pl/public_html/config.php on line 7

Postulat Platformy przeszedł! Niepełnosprawni sprawniejsi w życiu publicznym

"Doczekaliśmy się w końcu rozwiązań, które osobom dotąd wykluczonym umożliwią udział w życiu publicznym. Kilka milionów osób było wykluczonych z powodu barier” – cieszy się z wyroku Trybunału Konstytucyjnego prezes fundacji Integracja oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski.

W środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że forsowany przez Platformę Obywatelską przepis, umożliwiający głosowanie przez pełnomocnika nie jest sprzeczne z konstytucją. ( przepis ten zaskarżył do TK PiS i był przeciwny jego wprowadzeniu). Sędziowie Trybunału podkreślili w uzasadnieniu, że ta forma oddawania głosu ułatwia, a niekiedy nawet umożliwia udział w wyborach osobom niepełnosprawnym oraz ludziom w podeszłym wieku. "Głosowanie przez pełnomocnika jest jedną z alternatywnych form głosowania, a tym samym jest dodatkową gwarancją korzystania przez obywateli z czynnego prawa wyborczego" - uznał TK w wyroku ws. kodeksu wyborczego.
 
Satysfakcji z wyroku TK nie kryje również pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda. "Mieliśmy trochę lęku, ale na szczęście wyrok jest korzystny. Jestem bardzo z tego zadowolony, czekaliśmy na to od dawna" – powiedział. Jarosław Duda uznał to za sukces zarówno posłów, którzy pracowali nad tymi przepisami, m.in. Sławomira Piechoty i Marka Plury (PO), jak i całego środowiska działającego na rzecz osób niepełnosprawnych.

Sławomir Piechota, niepełnosprawny poseł Platformy i szef sejmowej komisji polityki społecznej wśród dokonań upływającej kadencji, wymienia m.in. przyznanie rent olimpijskich wszystkim medalistom igrzysk paraolimpijskich (na równi z uczestnikami igrzysk olimpijskich), a także ustawę o psie-przewodniku. “Od tej pory nie ma wątpliwości, że osoba korzystająca z pomocy takiego psa ma prawo wstępu razem z nim do wszelkich obiektów użyteczności publicznej – m.in. szpitali, przychodni, restauracji, sklepów czy środków transportu” – podkreślił.
 
Posłowie PO wypracowali też projekt ustawy o języku migowym, który przewiduje równouprawnienie języka migowego w życiu publicznym, przede wszystkim w urzędach czy w systemie powiadamiania ratunkowego. Platforma przygotowała też ustawę, zgodnie z którą niepełnosprawny kandydat startujący w konkursie na stanowisko np. w samorządzie czy w administracji publicznej – jeśli spełnia wszystkie wymagane kryteria – będzie miał preferencje zatrudnienia do czasu, kiedy ta instytucja wypełni ustawowy obowiązek zatrudniania przynajmniej 6 proc. osób niepełnosprawnych.

źródło: www.platforma.org