Lato z VAT-em ?

Chyba wszyscy znamy skoczną melodię, która od ponad 50 lat jest symbolem radiowej audycji ”Lato z radiem”. Słysząc ją, wspominamy poprzednie urlopy i oczywiście planujemy najbliższe wyjazdy- oby z pełnym portfelem. Obecna władza szuka pieniędzy na spełnienie swoich programów i coraz częściej znajduje je w naszych kieszeniach. „Zgodnie z obietnicą”, oficjalnie nie podnosi podatków, tylko po cichu robi swoje, wprowadzając nowe opłaty i daniny.

 

 

W sumie zafundowała nam wszystkim już 32 podwyżki poprzez tzw. parapodatki np.:

 

-podatek ubezpieczeniowy - od polis,

-handlowy - od zakupów,

-„galeryjny” – początkowo od galerii handlowych i biurowców, ale wkrótce od wszelkich nieruchomości komercyjnych, w tym nawet od budynków z mieszkaniami na wynajem. ---rząd uchylił też obniżkę VAT uchwaloną przez poprzedni parlament, która miała obowiązywać od początku 2016 roku.

-podniósł VAT z 8 na 23 proc. na wybrane produkty.

-Postanowił opodatkować także „Noc Muzeów" i inne imprezy promujące instytucje kultury.

-Zaostrzył sposób naliczania akcyzy od samochodów sprowadzanych z zagranicy i opodatkowania farm wiatrowych.

-Teraz, pod hasłem „daniny solidarnościowej”, planuje wprowadzić trzecią stawkę  PIT w wysokości 36 proc. i równolegle zlikwidować liniowy PIT dla przedsiębiorców.

-zniósł limit składek emerytalno-rentowych,

-obniżył nawet do zera kwotę wolną od wysokich zarobków i pozbawił wiele grup podatników możliwości korzystania z 50 proc. kosztów uzyskania przychodów.

-opodatkował – jak twierdzi przez pomyłkę – wkłady pieniężne wnoszone do firm oraz przychody z dziedziczonego majątku lub otrzymanego jako darowizna, którego nie będzie można już amortyzować.

-systematycznie zwiększa lub wprowadza dodatkowe opłaty: opłatę przejściową i tzw. opłatę „mocową” za prąd, emisyjną od paliw, wodną, denną od przystani czy recyklingową.

-Forsuje też wprowadzenie opłaty za wjazd do centrum miast i podniesienie opłat parkingowych.

 

Te wszystkie parapodatki, daniny i opłaty wprowadzane przez obecną władzę, dotyczą różnych sfer naszego życia i skutecznie zmniejszyły już grubość naszych portfeli - średnio o około 700 zł rocznie. Za tyle moglibyśmy już gdzieś wyjechać, nie mówiąc o last minute…

Ostatnio z inicjatywy posłów, PIS Sejm powołał komisję śledczą ds. VAT. Powód?  Według rządzących, trzeba  sprawdzić jak za rządów PO-PSL działał system podatkowy.

Komisja ma zbadać i ocenić ściągalność podatku VAT i podatku akcyzowego od grudnia 2007 roku do listopada 2015 roku, czyli tylko za rządów PO-PSL.

Okresu swojego pierwszego rządu 2005-2007 i obecnego, PiS nie pozwolił zbadać.   Skoro rząd PiS twierdzi, że uszczelnił system VAT i zwiększył jego dochody, to  dlaczego  nie zacznie sprawdzania szczelności systemu od samego początku swoich rządów ? Czegoś się boi?

Posłowie PO głosowali za powołaniem komisji.  Uważaliśmy, że należy pokazać działania rządów od 2005 roku do chwili obecnej. Chcieliśmy żeby Polacy sami ocenili fakty i poznali prawdę.

 

Faktem jest, że 90 proc. działań uszczelniających, którymi chwali się PiS wdrożonych zostało w czasie rządów PO. Najnowszy raport NIK z czerwca 2018 jednoznacznie wskazuje, że wyższe dochody z VAT były możliwe dzięki Jednolitemu Plikowi Kontrolnemu, wprowadzonemu przez rząd PO, którego wówczas PiS nie poparł.  Wprowadziliśmy  także: odwrócony VAT,  odpowiedzialność solidarną, kaucje gwarancyjne w paliwach, kasy fiskalne dla lekarzy, taksówkarzy, adwokatów oraz możliwość kontroli wirtualnej rejestracji działalności gospodarczej. 

Te zwiększone dochody podatkowe, którymi chwali się rząd, to przede wszystkim skutek nałożonych na nas nowych obciążeń, czyli tych już 32 danin i opłat oraz wzrostu gospodarczego w UE, a nie samego uszczelnienia systemu podatkowego.

Przed nami miesiące kolejnych spektakli o niskiej ściągalności VAT we wcześniejszych latach. Czemu powołano tę komisję akurat teraz?  Czemu kontrolą nie objęto lat 2005-2018 ? Czyżby rozpoczęła się kampania wyborcza?

Póki co, mamy środek lata i niech to będzie lato z jakimkolwiek radiem, a nie lato z VAT-em, czego sobie i Państwu życzę.