Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Bez bezpiecznego i stabilnego państwa, dzisiejsi czy przyszli emeryci nie będą mieli poczucia pewności, że ich życie jest ustabilizowane i bezpieczne. Świadczenia emerytalne wypracowane przez długie lata pracy muszą być gwarantowane przez państwo – mówił premier Donald Tusk do uczestników Kongresu Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Szef rządu powiedział, że ze względu na potrzeby demograficzne, na wydłużanie się przeciętnej długości życia w Polsce i na świecie, prowadzona jest obecnie dyskusja, jak długo człowiek może i powinien pracować. "Powiem szczerze, nie miałbym odwagi zgłosić tej trudnej, twardej propozycji - jaką jest podniesienie wieku emerytalnego - gdyby między innymi nie doświadczenie waszych środowisk, doświadczenie, którym dzieliliście się także ze mną w ostatnich latach na wielu spotkaniach" – mówił.

„Wasze doświadczenia będą bezcennym drogowskazem dla tych, którzy po zmianie wieku emerytalnego będą uczyli samych siebie, ale także naszych następców, dzisiaj 30 i 40-latków, tego w jaki sposób utrzymać aktywność życiową, w tym aktywność zawodową, dłużej niż w tej chwili” – przekonywał premier uczestników Kongresu.

"Na każdym naszym spotkaniu rozmawialiśmy, co szczególnie budujące, nie tylko o waszych problemach i oczekiwaniach, ale o wiele częściej, dłużej rozmawialiśmy o tym, co będzie czekać Polaków w przyszłości. Nie pierwszy raz w historii Polski, szczególną odpowiedzialnością wykazują się ci, którzy swoje aktywne życie przeżyli, którzy mogliby - z zupełnie zrozumiałych względów - myśleć już tylko o wypoczynku, spokojnej jesieni swojego życia" - powiedział szef rządu do uczestników kongresu.

Donald Tusk zadeklarował ponadto, że rząd chce przeprowadzić wieloletnią kampanię informacyjną w sprawie wydłużania aktywności zawodowej. "Nie chcemy chować głowy w piasek. Dlatego chcemy, oprócz zwykłej, suchej ustawy przeprowadzić wieloletnią kampanię promocyjną, informacyjną - jak dojść do zdolności życiowej, dłuższej aktywności zawodowej, ale także chcemy wspierać wszystkie formy aktywności społecznej, zawodowej, edukacyjnej ludzi starszych już dzisiaj" - podkreślił premier.

Premier zadeklarował również, że będzie "bardzo ostro" przekonywał, żeby środki przeznaczone na pomoc dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku miały "wreszcie solidne podstawy prawne" – tak, aby słuchacze tych Uniwersytetów mogli korzystać z różnego rodzaju grantów - w stopniu wyższym niż do tej pory.

Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku odbywa się pod hasłem "Innowacyjne uniwersytety trzeciego wieku dla społeczeństwa obywatelskiego i gospodarki"; to główne wydarzenie obchodów Roku Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

lb/wł/PAP/
 
źródło: www.platforma.org

 

Poseł Krzysztof Gadowski, jako członek Parlamentarnego Zespołu  ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku rownież wziął udział w Kongresie.

informacja własna