7 Jastrzębskie Dyktando - znamy zwycięzców.

7 czerwca 2014 roku odbyło się 7. Jastrzębskie Dyktando, w którym zmierzyło się blisko 500 miłośników ortograficznych łamigłówek. Honorowy patronat objęła Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska.

Uczestnicy podzieleni byli na dwie kategorie wiekowe. Osoby dorosłe i młodzież (rocznik 1997 i starsze). W grupie młodszej walczono o tytuł Małego Mistrza Ortografii, w grupie starszej o tytuł Jastrzębskiego Mistrza Ortografii. Wśród uczestników wyłoniono również Jastrzębskiego Mistrza Kaligrafii oraz Małego Mistrza Kaligrafii.

Zwycięzcami zostali:

W kategorii młodszej:

Mały Mistrz Ortografii – Katarzyna Cyrulik - Jastrzębie-Zdrój (tablet)

I Mały Wicemistrz Ortografii – Paulina Bonczyk - Mikołów (smartfon)

II Mały Wicemistrz Ortografii – Oliwia Gabzdyl – Strumień (aparat fotograficzny)

 

Mały Mistrz Kaligrafii – Gabriela Wójcik - Jastrzębie-Zdrój (zestaw pisarski)

W kategorii starszej:

Mistrz Ortografii – Katarzyna Faber - Kozy (3100 z gotówce)

I Wicemistrz Ortografii – Damian Kajzer - Bielsko-Biała (telewizor LED)

II Wicemistrz Ortografii – Mirosław Mięsowicz – Piekary Śląskie (laptop)

 

Mistrz Kaligrafii – Elżbieta Andriejko – Jastrzębie-Zdrój (pióro ufundowane przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego)

Wśród wszystkich uczestników rozlosowano również liczne nagrody.

Tradycyjnie, od 10 lat, organizatorem imprezy jest Poseł Krzysztof Gadowski. Do współorganizacji włączyli się Śląski Kurator Oświaty, Fundacja Pro Futuro, Miejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie „Projekt Dziesiątka”, Uniwersytet Śląski.

Celem dyktanda było uwrażliwienie na poprawność pisowni zgodną z normami ortograficznymi oraz promocja kultury języka polskiego w formie zabawy edukacyjnej. Zadaniem uczestników było napisanie podyktowanego tekstu z jak najmniejszą liczbą błędów ortograficznych i interpunkcyjnych.

Wzorem lat ubiegłych tekst tegorocznego dyktanda przygotowała prof. dr hab. Aldona Skudrzyk.

W jury zasiedli:

prof. dr hab. Aldona Skudrzyk

dr hab. prof. UP Mirosław Michalik

dr Lidia Wollman

Krzysztof Gadowski Poseł na Sejm RP

Anna Hetman Radna Sejmiku Województwa Śląskiego 

Serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by to wielkie przedsięwzięcie mogło się odbyć. Wszystkim widocznym, mniej widocznym i tym, których nie było widać, a włożyli całe swoje serce, aby impreza przebiegła sprawnie i na właściwym poziomie. Serdeczne podziękowania chciałem szczególnie przekazaćwszystkim partnerom dyktanda, którzy stanęli na wysokości zadania i ufundowali atrakcyjne nagrody, nie tylko dla zwycięzców – komentuje poseł Krzysztof Gadowski.

Co piszą o nas inni:

Radio 90

Dziennik Zachodni

 

 

Galeria 7 Jastrzębskiego Dyktanda

Strona dyktanda