Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/gadowski/domains/gadowski.pl/public_html/config.php on line 7

Nowelizacja budżetu na rok 2013 przyjęta

Dochody wyniosą 275,7 mld zł, zaś wydatki - 327,2 mld zł. Planowany deficyt wzrośnie o 16 mld, a cięcia w resortach wyniosą 7,7 mld złotych. W piątek za przyjęciem proponowanej przez Radę Ministrów noweli budżetowej głosowało 235 posłów. Przeciw było 73, a 3 wstrzymało się od głosu. 

Nowelizacja była niezbędna, ponieważ tegoroczny budżet był kolejnym budżetem „konstruowanym w warunkach niepewności” – tłumaczył wcześniej wicepremier minister finansów Jacek Rostowski. Przypomniał, że rząd, prognozując wzrost PKB w 2013 roku, oparł się na - jak się okazało - zbyt optymistycznych prognozach Europejskiego Banku Centralnego. - „Prognoza EBC odpowiadała naszej prognozie wzrostu 2,2  procent dla Polski” - tłumaczył Rostowski. Tymczasem tempo wzrostu PKB w pierwszej połowie tego roku wyniosło w naszym kraju nie 2,2 procent, ale 0,9 procent. 

W trakcie sejmowej debaty nad nowelizacją budżetu wicepremier Jacek Rostowski podkreślał, że w polskiej gospodarce widoczne są  już pewne oznaki poprawy. Zdaniem ministra finansów, jest to zarówno skutek działań rządu, jak i ożywienia w strefie euro. Z kolei prof. Dariusz Rosati, szef sejmowej komisji finansów publicznych, podkreślił, że scenariusz, w którym deficyt w 2013 r. nie zostałby podwyższony, a cięcia wyniosłyby aż 24 mld złotych (czyli tyle, ile brakowało w budżecie), wpędziłby Polskę w recesję.  

W piątkowym głosowaniu nad nowelizacją budżetu nie uczestniczyli posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy nie przyszli tego dnia do Sejmu.

 

źródło: www.platforma.org