Dożynki w Radlinie

Święto plonów, to najważniejsze rolnicze święto w roku, co podkreślano podczas uroczystości, która miała miejsce w Radlinie 31 sierpnia 2013 r. W tym ważnym dla rolników i mieszkańców Radlina święta brał również udział Poseł Krzysztof Gadowski. Dożynki to czas dziękczynienia Panu Bogu za dar zebranych plonów, za tych, którzy pracują na roli i tych, którzy ten chleb i dary ziemi spożywają. Jest to więc czas radości nie tylko rolników ale również, nas wszystkich korzystających z ich pracy.

Zgodnie z tradycją uroczystości dożynkowe rozpoczeły się mszą świętą. Po mszy barwny i efektowny orszak przygotowany przez mieszkańców rozpoczął swój przejazd ulicami miasta. Ustawieni wzdłuż trasy korowodu mieszkańcy podziwiali ozdobione mnóstwem kwiatów traktory, kombajny i bryczki, z których gospodarze i goście częstowali słodyczami. W pochodzie brało udział około 50 pojazdów. Wrażenie robili uczestnicy poprzebierani za warzywa i owoce albo czarownice. Wszyscy uczestnicy przemarszu udali się na plac dożynkowy, gdzie oficjalnie rozpoczęły się uroczystości po przekazaniu przez starostów chleba. Honory starostów dożynek pełnili Agnieszka Sylwa, reprezentantka ogródków działkowych, i Leszek Pierlak, rolnik. - Radlin wywodzi się z gminy rolniczej, co widać na naszym zielonym herbie. Obecnie dominuje przemysł i nie dostrzegamy rolnictwa z głównych ulic, ale ono jest i myślę, że tak pozostanie - podkreśliła burmistrz Barbara Magiera. 

 

Radlin jest gminą miejską, nie podzieloną na dzielnice. Obszary pretendujące do dzielnic są dzielnicami nazwanymi umownie.

Biertułtowy – centrum miasta, graniczy z Rybnikiem

Głożyny – graniczą z Pszowem i Rydułtowami

Reden – graniczy z Rybnikiem

Obszary – graniczą z Wodzisławiem Śląskim oraz Rybnikiem

Marcel - dzielnica przemysłowa, nazwa pochodzi od nazwy kopalni

 

GALERIA